Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sometimes interest can waver but this chair goes beyond and peaks with both the design and comfort. It appears to be a boxy club chair, yet the comfort must be experienced. The tufted inside arm and back, along with the arm height, is comfortable for many body types while the scaling assures they can be tucked away in smaller spaces or paired for conversations. You may choose any fabric or finish when making your own.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 34W x 31D x 29H in. |
|---|---|
| Arm Height | 29 in. |
| Seat Height | 17 in. |
| Inside Width | 18 in. |
| Inside Depth | 21 in. |
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 29 in |
| Brand | Lexington Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | 9999 MUST SPECIFY |
| Style | Contemporary |
| Collection | Oyster Bay |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.