Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Robertson swivel chair features a unique metal plinth base in a brushed pewter finish. The unique cut pattern on the outside back looks striking when contrast welt is applied. This silhouette is also available in leather.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Dimensions | 32W x 32D x 30H in. |
|---|---|
| Arm Height | 28 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 24 in. |
| Weight | 67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 32 × 30 in |
| Brand | Lexington Home |
| Color | Transparent |
| Detail Color | 0000 NO FINISH |
| Style | Contemporary |
| Collection | Avondale |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.