Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A unique silhouette, the Chaffery features a channeled barrel-back design that cradles a generous back cushion. The back cushion offers great lumbar support while providing an excellent opportunity to showcase contrasting fabric patterns.
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 32W x 35D x 40H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 24 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 32 × 40 in |
| Brand | Lexington Home |
| Color | Transparent |
| Detail Color | 9999 MUST SPECIFY |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ariana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.