Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Compact mobile file cabinet with one locking letter/legal drawer and a utility drawer, in a Midnight deep-brown finish with brushed brass hardware. 16.5 in. W x 20 in. D x 23.5 in. H.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Curata mobile file packs function into a compact footprint of only 16 1/2 inches wide and 20 inches deep. There is one locking file drawer with your choice of letter or legal size filing systems.
| Storage | Yes |
|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 12.75W x 16.875D x 3.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 12.75W x 16.875D x 10.375H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Carton Height | 26.38 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 88.30 |
| Carton Width | 20.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 23.50 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Levelers | No |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 16.50 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 70 |
| Image Role Data | {“1600_10412_DKW_detail”:[“Detail Image 1″],”1600_10464_467_412_DKW_EC484_020_room”:[“Room Image 1″],”1600_10412_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_10412_DKW_top”:[“Top Silo |
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 16.5 × 23.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.