Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Lateral file cabinet in Grey Mink alder veneers with dark bronze knobs. Two locking file drawers with pendaflex system glide on full-extension ball-bearing slides.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a soft modern and casual appeal, the Burnham Lateral File is crafted of Alder Veneers with knots in a Grey Mink finish accented by dark bronze knob hardware. This functional and versatile piece offers two locking file drawers with pendaflex filing system and locks on the front of the drawers. The drawers are on metal ball bearing full-extension slides.
| Storage | Yes |
|---|
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 85 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 150.40 |
| Carton Width | 39.50 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 30.5W x 18D x 9H |
| Drawer Handle Finish | Dark Bronze |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 33.00 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers with Knots |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-5921-GrayMink-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 110 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 129 |
| Image Role Data | {“5921_10466_90_room”:[“Room Image 1″],”5921_10458_466_445_80_room”:[“Room Image 2″],”5921_10466_90_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5921_10466_90_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Burnham & Work Your Way |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.