Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Two-drawer lateral file in distressed cherry veneers with bronze-finished, medallion ring-and-pull hardware. Locking drawers on steel ball-bearing slides and an anti-tilt mechanism provide smooth, secure office storage.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Get organized without compromising style with the casual classic look of the Brookhaven Lateral File Cabinet, featuring timeless details like a distressed medium clear cherry finish over Cherry Veneers with antiquing and bronze-finished, medallion-shaped ring-and-pull hardware. Two file drawers with locks on steel ball-bearing slides and an anti-tilt mechanism.
| Storage | Yes |
|---|
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 26.75 |
| Carton Weight | 149.36 |
| Carton Width | 35.25 |
| Depth | 23.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 26W x 15.875D x 9.125H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 129.41 |
| Image Role Data | {“281_10_416”:[“Room Image 1″],”HF28110434Wall_5_05”:[“Room Image 2″],”HF28110431RS_10_06”:[“Room Image 3″],”HF28110410Wall_5_05”:[“Room Image 4”]} |
| Weight | 129.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.