Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| The smaller scale writing desk (42″W) can be used as a stand-alone accent desk in a guest or kid’s bedroom | Yes |
| It can also be combined with a file cabinet to create a single pedestal desk, or two file cabinets on each end creates an executive desk footprint | Yes |
| Additionally, the writing desk can be bunched between two bookcases for a home office wall option | Yes |
| Drop-front center drawer has ball-bearing extension guides and a cord management cutout | Yes |
| Dimensions | 42.00″W X 22.00″D X 30.00″H |
| Weight | 70.55 lbs |
| Weight | 70.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 42 × 30 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Sand |
| Style | Cottage |
| Collection | Maren |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.