Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Executive desk with 7 drawers including locking file drawers, a drop-front keyboard drawer, and two pullout writing slides; finished on all sides. Cathedral Oak veneers in a Claro finish with champagne-colored hardware.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Traditional with a twist, the Sutter Executive Desk is crafted of Cathedral Oak Veneers with a classic silhouette and designer details such as a shaped base and champagne-colored knobs and ring pulls. The Claro finish is a casual clear Oak color that reveals the tactile grain pattern for a reclaimed look. Featuring 7 drawers, the top left and right drawers are on full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts and one removable pencil drop-in that can be used on either side. The bottom drawers are locking file drawers with pendaflex filing system and full extension metal ball bearing slides. The center drop-front drawer allows for keyboard use. Finished on all sides, the desk has two pullout writing slides on the left and right to extend your work surface.
| Storage | Yes |
|---|
| Seven drawersTop left and right drawers are on 100lb full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts and one removable pencil drop-in that can be used on either sideBottom drawers are locking file drawers with pendalfex filing syst | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 20D x 2.125H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 20D x 4.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 27.25D x 9.375H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 37.75 |
| Carton Weight | 364.00 |
| Carton Width | 75.50 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26.25W x 18.375D x 3H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cathedral Oak Veneers |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 320 |
| Image Role Data | {“5981_10563_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5981_10563_464_467_466_80_room”:[“Room Image 1″],”5981_10563_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5981_10563_80_back_silo”:[“Silo Image 2 |
| Weight | 320 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 72 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sutter & Work Your Way |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.