Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Semicircle writing desk with a two-tone look: light Oak veneer top over a shimmery silver-finished base. Modern contemporary design provides a spacious, user-friendly work surface for the home office.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Offering a two-tone finish in a semi-circle shaped desk design contrasting Oak Veneers in a light wood finish with a shimmery silver-finished base, the Selleck Writing Desk has a calming contemporary style and a user-friendly work surface.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 11.75 |
| Carton Length | 36.75 |
| Carton Weight | 143.00 |
| Carton Width | 80.00 |
| Depth | 30.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 34 |
| Distressing | No |
| Height | 29.75 |
| Material Description | Oak Veneers with Silver Leaf |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Clearance | 27 |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 74.25W x 28.5D x 2.875TH |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 74.00 |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“628_10008_95_detail”:[“Detail Image 1″],”628_10008_95_room”:[“Room Image 1″],”628_10008_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_10008_95_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3 |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.75 × 74 × 29.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.