Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
72″ (182.9 cm) Home Office La Grange San Felipe Executive Desk highlighted with Pecky Hickory Veneer, Leather and Solid-Wood Edge Top, bringing a subtle decorative character.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a commanding presence that imparts the rich heritage of the great American story, the San Felipe Executive Desk is classic and character-filled. The rich dark Antique Varnish finish is striking, while features such as 7 drawers with metal ball bearing full extension slides and a drop-front center drawer make the San Felipe a true workhorse to ease your workload.
| Leather | Yes |
|---|
| Seven drawersMetal ball bearing full extension slidesTop drawer on right and left sides both have removable partitionsOne side has removable pencil tray and writing slide and can be used on either sideCenter drawer has drop-frontFinish: Antique Varnish, a | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 19.5D x 1.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 19.5D x 4.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 19.5D x 10H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 40.00 |
| Carton Weight | 411.40 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Gun Metal |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 14.625D x 2.25H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneer, Leather and Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, sandblasting, drawknife, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 360 |
| Image Role Data | {“6960_10563_89_detail”:[“Detail Image 1″],”6960_10563_89_466_89_10446_80_room”:[“Room Image 1″],”6960_10563_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6960_10563_89_back_silo”:[“Silo Ima |
| Weight | 360 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | La Grange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.