Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Wide writing desk in black mindi veneers with wood grain showing. Three drawers offer straightforward storage for a clean, casual home office workspace.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Set a youthful, energetic tone in your work space with the Commerce & Market Writing Desk, crafted of Mindi Veneers with a black finish with the wood grain showing through. The organic silhouette features 3 drawers, two removable partitions with both the left and right-side drawers and a pencil tray and mouse pad that can be used in either the left or right-side drawer. The drop-front center drawer has a cut-out for wire management.
| Storage | Yes |
|---|
| Three drawersTwo removable partitions with both left and right side drawersPencil tray and mouse pad can be used in either left or right side drawerDrop-front center drawer with wire management cut-outFinish: Black wood finish with wood grain showing thro | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 12.25 |
| Carton Length | 34.75 |
| Carton Weight | 191.80 |
| Carton Width | 73.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.375W x 17D x 2.875H |
| Knee Space | 63.5W x 19.75D x 24H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 14.75W x 17.25D x 2.875H |
| Material Description | Mindi Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 68.00 |
| Weight | 162.04 |
| Image Role Data | {“5899_10466_443_458_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_85071_99_5899_10458_89_room”:[“Room Image 2″],”EC574_097___5899_10458_89”:[“Room Image 3″],”5899_10458_89_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 162.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 68 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.