Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Executive desk in Grey Mink alder veneers with dark bronze knobs, finished on all sides. Seven drawers include locking file drawers, a drop-front keyboard drawer, removable dividers, and a writing slide.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a soft modern and casual appeal, the Burnham Writing Desk is crafted of Alder Veneers with knots in a Grey Mink finish accented by dark bronze knob hardware. Featuring 7 drawers, the top left and right drawers are on full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts, one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either side. The bottom drawers are locking file drawers with a pendaflex filing system and full extension metal ball bearing slides. The center drawer has a drop front for keyboard use. Finished on all sides so the desk can float in a room.
| Storage | Yes |
|---|
| Seven drawersTop left and right drawers are on 100lb full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts, one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either sideBottom drawers are locking file drawe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 20D x 2.375H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 20D x 3H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 28.25D x 9.625H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 75 lbs |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 37.75 |
| Carton Weight | 358.70 |
| Carton Width | 75.00 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26.5W x 17.5D x 2.375H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers with Knots |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-5921-GrayMink-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Executive Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 308.43 |
| Image Role Data | {“5921_10562_90_detail”:[“Detail Image 1″],”5921_10464_467_562_90_room”:[“Room Image 1″],”5921_10562_90_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5921_10562_90_back_silo”:[“Silo Image 2”,”S |
| Weight | 308.43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 72 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Burnham & Work Your Way |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.