Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Traditional writing desk in rustic Pecky Pecan veneers with cabriole legs and a bonded leather top insert. Includes wire management and four drawers: keyboard, file, utility with writing slide and pencil tray, plus hidden-storage false-bottom.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This classic beauty will elevate your work and inspire any office setting. With the shapely silhouette of French antiques including cabriole legs, a pecan-colored finish over rustic Pecky Pecan veneers and ring pulls and knobs in a time-worn bronze finish, the Archivist Writing Desk is as functional as it is stylish. The bonded leather insert on the top adds a touch of class, and other functional features include a file drawer with Pendaflex letter/legal filing on the left, a center drawer with drop front for a keyboard, utility drawer with a writing slide, pencil tray and a drawer with false bottom for hidden storage. Wire management.
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Bonded leather insert on topFile drawer with Pendaflex letter/legal filing on leftCenter drawer with drop front for keyboardUtility drawer with writing slide, pencil tray and removable dividers at top rightDrawer with false bottom for hidden storageWire m | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 19.00 |
| Carton Length | 39.50 |
| Carton Weight | 201.28 |
| Carton Width | 63.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 28.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.50 |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 158.51 |
| Image Role Data | {“5447_10458_410_446_room”:[“Room Image 1″],”5447_10458_410_446_room2”:[“Room Image 2″],”5447_10458_410_446_room3”:[“Room Image 3″],”5447_10458_drawersidesilo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |
| Weight | 158.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 60.5 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.