Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bookcases are not limited to books. Many of us enjoy celebrating our love for art, or displaying unique pieces acquired via our travels, or showcasing collectables. With this in mind, we offer the bunching bookcases, shown here in the 49 inch width which can pair with the 22 inch width. With the plinth base and straight sides, there are numerous configurations including next to the media console. The top shelf is stationary to ensure proper stability and the remaining four shelves are adjustable or removable. Grommets in the base ensure media cords are out of sight.
| Dimensions | 49W x 18D x 80H in. |
|---|
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 49 × 80 in |
| Brand | Lexington Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | FARRINGTON |
| Style | Contemporary |
| Collection | Macarthur Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.