Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Wire-brushed Quartered Oak etagere bookcase with three fixed shelves and a warm pewter metal frame. Finished on all sides to float or use from either side.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Architectural and artistic with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Etagere has three fixed shelves crafted of wire-brushed Quartered Oak in the Diamond finish with alabaster and pewter hues. The shelves are surrounded by a shaped brushed metal frame in a warm pewter-colored finish. Finished all the way around, the shelf can be used from either side and can float in a room.
| Three fixed shelvesMetal frameFinished all the way around and can be used from either sideFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft soph | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Brushed metal in warm |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Shelf Opening | 78W x 18D x 17H |
| 2nd Row Shelf Opening | 78W x 18D x 18.25H |
| 3rd Row Shelf Opening | 78W x 18D x 18.25H |
| Alternate Finish Items | 6850-10445-89 |
| Carton Height | 16.00 |
| Carton Length | 32.25 |
| Carton Weight | 290.40 |
| Carton Width | 87.00 |
| Depth | 22.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 82.25 |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Number of Shelves | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Shelf Material 1 | Oak Wood Veneers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Shelf Dimensions | 78W x 18D x 1.25TH |
| Weight | 235.7 |
| Image Role Data | {“6850_10445_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_10445_80_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6850_10445_80_straight_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Straight”] |
| Weight | 235.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 78 × 82.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.