Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Perfect for additional seating when sight lines matter and design is imperative. This married cover is available as shown in leather 9494-11, with a cinched waist with a two inch tape 744-11. The two sizes of pewter nailhead neatly trim the silhouette and the swivel casters ensure effortless mobility. The standard casters on all Lexington Home Brands upholstered chairs are designed for use on carpeted, porcelain, ceramic or stone surfaces. Most hardwood and vinyl floors have a softer surface, which may cause casters to leave tracking marks. In cases where the chairs are used directly on hardwood flooring, engineered flooring or vinyl surfaces, the standard casters should be replaced with hardwood-safe casters.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Dimensions | 23W x 23D x 17H in. |
|---|---|
| Seat Height | 15 in. |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
| Brand | Lexington Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | 0000 NO FINISH |
| Style | Transitional |
| Collection | Laurel Canyon |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.