Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Sheffield cocktail ottoman blends the functionality of additional seating with the opportunity to layer more textiles into the design of a room. The design is standard with spaced nailhead trim. When choosing your fabric, be aware the spot points are the four rounded corners with the seam in the center of each panel creating a four quadrant surface. In addition to custom leathers the silhouette is offered in an exclusive leather correlation identified with an (AA) suffix or in an exclusive fabric correlation identified with a (AA) suffix, and also available in custom fabrics as 5450-25.
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 43W x 43D x 20H in. |
|---|---|
| Seat Height | 19 in. |
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 43 × 20 in |
| Brand | Barclay Butera |
| Color | Blue |
| Detail Color | 0000 NO FINISH |
| Style | Transitional |
| Collection | Barclay Butera Upholstery |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.