Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Mercer series showcases exceptional tailoring. Parallel rows of double welting flow around the frame. This detailing lends emphasis to the strong architectural lines of the silhouette. You can choose any fabric or finish to apply to the frame.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 30W x 23D x 19H in. |
|---|---|
| Seat Height | 17 in. |
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 30 × 19 in |
| Brand | Barclay Butera |
| Color | Blue |
| Detail Color | 2000 PRE-FINISHED LEGS |
| Style | Transitional |
| Collection | Barclay Butera Upholstery |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.