Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
38 1/4″ (97.2 cm) Americana Floor Mirror, crafted with attention to detail and elevated through Wood and Mirror design elements.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Celebrating the winsome beauty of a simpler time, the Americana Tilting Floor Mirror has beveled glass and carved accents on the posts and stretcher. The Molasses finish over Cathedral Oak Veneers captures the essence of a well-loved heirloom passed down through the generations. The deep dark tone over the Oak Veneers adds warmth, while the variations in color reveal the natural beauty of the wood beneath.
| Tilting mirrorBeveled mirror glassCarved accents on posts and stretcherFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while t | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Alternate Finish Items | 7050-50001-02 |
| Carton Height | 7.50 |
| Carton Length | 84.75 |
| Carton Weight | 119.24 |
| Carton Width | 43.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 72.25 |
| Material Description | Wood and Mirror |
| Mirror Glass Diagonal | 57 |
| Mirror Glass Dimensions | 25W x 56.5H x .25TH |
| Style | Casual |
| Width | 38.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, worm holes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 80.52 |
| Image Role Data | {“7050_50001_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_50001_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 80.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 38.25 × 72.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.