Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Compact drum table with a rope base and stone veneer top. 14 in. W x 14 in. D footprint suits small spaces.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A delightful medley of natural materials celebrating the lifestyle of a casual beach town, the Surfrider drum table has a rope base and stone veneer top. The small convenient footprint of 14 W x 14 D makes this a versatile piece.
| Carton Height | 30.25 |
|---|---|
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 45.00 |
| Carton Width | 18.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Resin, Rope and Stone Veneer |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 30 lbs |
| Width | 14.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 34.5 |
| Image Role Data | {“6015_55443_465_50006_003_80111_52002_80_room”:[“Room Image 1″],”RC216_PB_086_6015_50003_00_6418_room”:[“Room Image 2″],”6015_50003_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_50003_ |
| Weight | 34.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 14 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.