Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Chairside chest in light driftwood pecan veneers with a solid-wood edged top and distressed finish. One soft-close door with an adjustable shelf and one self-closing drawer.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the laid-back California coast, the Surfrider Chairside Chest has a craftsmanship appeal that will add simple elegance to your living space. Features one door with soft-close hinges with one adjustable shelf behind the doors, and one drawer with self-closing drawer guides. Crafted of Pecan Veneers with a Solid-Wood edged top finished in the light natural Driftwood finish with distressing including sandblasting and bleaching.
| Storage | Yes |
|---|
| One door with soft-close hingesOne adjustable shelf behind the doorOne drawer with self-closing drawer guidesFinish: Driftwood: a light, natural finishHardware: Silver colored knob pullsDistressed Finished: Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, r | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 28.75 |
| Carton Length | 28.25 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 22.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 25.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 12W x 12.75D x 2.5H |
| Drawer Handle Finish | Silver |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 18.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 73 |
| Image Role Data | {“6015_55443_465_50006_003_80111_52002_80_room”:[“Room Image 1″],”6015_50006_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_50006_80_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”], |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 18 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.