Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Three-drawer chest with a shaped front, finished in Antique Mirror and gold. Provides reflective accent storage with classic elegance.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Indulge your love of graceful curves and shimmery surfaces with this elegant three-drawer Sanctuary Chest, finished in Antique Mirror and Gold, and sure to be a statement piece in your home.
| Storage | Yes |
|---|
| Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 37.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 136.00 |
| Carton Width | 42.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 33W x 15.125-17.625D x 7.25H |
| Drawer Handle Finish | Pewter with Black Brush |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 34.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwoods and Silver Leaf |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 119.05 |
| Image Role Data | {“3008_85004Hardware”:[“Detail Image 1″],”3008_85004”:[“Room Image 1″],”3008_85004silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 119.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.