Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Four-door mirrored console with gold-leaf fretwork, finished in hand-rubbed Ebony. A versatile credenza cabinet that offers bold, decorative storage.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Give your home a jolt of energy with this feel-good, exquisitely-styled four-door console adorned with antique mirror and gold leaf fretwork and finished in a contrasting Ebony, a hand-rubbed black providing drama and contrast.
| Storage | Yes |
|---|
| Alternate Finish Items | 3013-85001 |
|---|---|
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 308.00 |
| Carton Width | 108.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers with Antique Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 105.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes, rub-through |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 253.53 |
| Image Role Data | {“3005_85005_inset2”:[“Detail Image 1″],”3005_85005_inset1”:[“Room Image 1″],”3005_85005”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 105 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.