Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
56 3/4″ (144.2 cm) Bedroom Retreat Bed Bench highlighted with Fabric design elements, bringing a subtle decorative character.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Chunky, chic and comfy, the Retreat Bed Bench is designed with a semi-circle shaped seat and block style legs. It is upholstered in the cozy Neo Cream performance fabric, and finished in the sand-colored Dune, transparent by design to reveal the unique grain patterns in the wood veneer.
| Fabric | Yes |
|---|
| Fabric | 85% Polyester, 10% Acrylic, 5% Cotton |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 22.25 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 94.16 |
| Carton Width | 61.50 |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Neo Cream (performance); Fabric Contents: 85% Polyester, 10% Acrylic, 5% Cotton; Fabric Cleaning Code: S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 20.00 |
| Material Description | Wood and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-NEO-CREAM-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HF-NEO-CREAM-TD |
| Weight Capacity | 500 lbs |
| Width | 56.75 |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 64.68 |
| Image Role Data | {“6950_90019_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_90266_019_015_001_008_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_90019_80_room”:[“Room Image 2″],”6950_90266_019_80_room”:[“Room Image 3”],”6950_90019_80 |
| Weight | 64.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 56.75 × 20 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.