Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Two nesting accent tables with a black gunmetal frame and black/gray painted wood tops. Space-saving design tucks neatly beside sofas or chairs.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
These clever, chic and casual nesting tables crafted of hardwoods and metal with painted wood tops are just what you need to tuck beside your favorite chairs in multiple spaces in your home. The large table is 23 ½ wide x 18 deep x 26 ¼ high, while the smaller table measures 19 ½ wide x 15 ¼ deep x 24 inches high
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 28.75 |
| Carton Length | 20.75 |
| Carton Weight | 37.48 |
| Carton Width | 25.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 26.25 |
| Material Description | Hardwoods and Metal Tube |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 40 lbs (small table), 60 lbs (large table) |
| Width | 23.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 26.46 |
| Image Role Data | {“500_50_949_DKW_room”:[“Room Image 1″],”CC510_SW_048_500_50_949_DKW_room”:[“Room Image 2″],”500_50_949_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”500_50_949_DKW_top”:[“Top Silo Image 1” |
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 23.5 × 26.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | 500-50 & Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.