Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Credenza with maple, oak and cherry veneers in a chevron pattern and pewter bar pulls. Three doors offer adjustable shelving and a ventilated back for media storage.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Maple, Oak and Cherry Veneers in varied color tones are blended together in an extraordinary chevron pattern, creating a sophisticated fashion apparel vibe. Shiny pewter-colored bar pulls add a final accent. Three doors with one adjustable shelf behind the pair of left doors and one adjustable shelf behind the right door. This piece is media-ready with a ventilated back panel.
| Three doorsOne adjustable shelf behind pair of left doorsOne adjustable shelf behind right doorVentilated back panelUnique chevron patternFinish: Medium wood finish with varied tones in the chevron pattern on the frontHardware: Shiny pewter colored bar pu | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 39.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 246.40 |
| Carton Width | 74.00 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Maple, Oak and Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 206.8 |
| Image Role Data | {“638_85389_MWD_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85389_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85389_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 206.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 70 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.