Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Credenza with a serpentine front in rich dark blue over cherry veneers, fluted tapered legs, and pewter-tone stacked bar pulls. Features one fixed shelf and four self-closing drawers.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A classic credenza silhouette gets a refreshing update in the Mazarine, featuring a serpentine-shaped front, rich dark blue finish over Cherry Veneers and fluted tapered legs. The modern pewter-colored stacked bar pulls add a contemporary flair. One fixed shelf and four self-closing drawers.
| Storage | Yes |
|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained in black, screw heads |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 26.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 256.00 |
| Carton Width | 79.00 |
| Clearance | 6.125 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 23.875W x 13.875D x 5.75H |
| Drawer Handle Finish | Pewter |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 75.00 |
| Weight | 223 |
| Image Role Data | {“628_85152_45_detail”:[“Detail Image 1″],”628_85152_45_room”:[“Room Image 1″],”628_85152_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85152_45_straight_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – St |
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 75 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.