Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Mango wood chest in a German Silver Foil finish with an interlocking ovals motif, silver bar pulls, and metal legs. Three drawers feature side-mounted guides for easy access.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Serene symmetry in a German Silver Foil finish offers tranquil style in a focal piece for any living space. Crafted of Mango Wood with an interlocking ovals motif on the front in German Silver Foil, accented by small silver bar pulls and silver metal legs, the chest has three drawers with side-mounted metal drawer guides.
| Carton Height | 36.50 |
|---|---|
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 129.00 |
| Carton Width | 40.50 |
| Depth | 18.00 |
| Height | 34.00 |
| Material Description | German Silver Foil with Mango Wood |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 38.00 |
| Weight | 129 |
| Image Role Data | {“628_85644_92_room”:[“Room Image 1″],”628_85644_92_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85644_92_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 38 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.