Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Credenza in light natural gray elm veneers with a faux concrete inset top and round gunmetal hardware. Three shelves offer storage, with distressed details for added texture.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With grace and gravitas, the Koren Credenza is a striking focal point for any space. The credenza combines Elm Veneers in a lovely light natural gray finish with a faux concrete inset top and bold round hardware in a gunmetal color.
| Six doorsOne adjustable wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panel behind each pair of doorsWire accessibleFaux concrete inset top made of resinFinish: Light natural gray wood finishHardware: Large round hardwareDistressed Finished: Rasping | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 400.40 |
| Carton Width | 114.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Elm Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 110.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping and gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 345.4 |
| Image Role Data | {“638_85444_95_room”:[“Room Image 1″],”638_85444_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85444_95_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 345.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 110 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.