Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Paldao and Oak veneer credenza with contrasting light, starburst door fronts. Three soft-close doors hide adjustable and fixed shelving, a 3-plug outlet, and a ventilated back for media storage.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With gravitas and organic elegance, the modern Ground Perspective Credenza is crafted of Paldao and Oak Veneers with a natural distressed dark wood finish on the base contrasting with a light natural wood finish on the door fronts. A starburst pattern on the door fronts adds flair. The three doors have soft-close hinges and magnetic door catches, and there’s one adjustable shelf behind each door and one fixed shelf. Media-friendly, the credenza has a 3-plug outlet behind the center door and a ventilated back panel.
| Power | Yes |
|---|
| Three doors with soft-close hinges and magnetic door catchesStarburst veneer pattern on door frontsOne adjustable shelf behind each doorOne fixed shelfVentilated back panelPower supply behind center doorFinish: Natural distressed dark wood finish on base | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Center Shelf Opening | 21W x 15D x 8.75H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 20.625W x 15D x 8.75H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 262.00 |
| Carton Width | 75.00 |
| Center Base Panel Opening | 20W x 17D x 8.625H |
| Center Cabinet Opening | 20W x 17D x 18.25H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 21W x 15D x .75TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Clearance | 3.75 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 66 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 3 |
| Height | 31.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 19.625W x 17D x 8.625H |
| Left and Right Cabinet Opening | 19.625W x 17D x 18.25H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 20.625W x 15D x .75TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Material Description | Paldao and Oak Veneers |
| Number of Shelves | 4 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 71.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 225 |
| Image Role Data | {“628_85170_95_room”:[“Room Image 1″],”628_85170_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85170_95_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85170_95_top”:[“Top Silo |
| Weight | 225 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 71 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.