Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Elegant credenza with a marble top, cabriole legs and a raised circle motif, finished in charcoal. TV-ready with a ventilated back, two adjustable shelves and two drawers; accommodates up to a 60 in. TV.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This chic and shapely credenza has a raised circle motif that dissects the center doors, classic cabriole legs and an elegant marble top. Almost too good to be true: this gorgeous piece is TV-ready with a ventilated back panel, two adjustable shelves and two drawers and will accommodate up to a 60-inch flat screen TV. Finish is a charcoal color.
| Storage | Yes |
|---|
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 45.75 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 226.60 |
| Carton Width | 66.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.25W x 11D x 4H |
| Drawer Handle Finish | Dark Antique Bronze |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 42.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Marble |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 62.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
| Image Role Data | {“1610_85005_GRY_room”:[“Room Image 1″],”1610_85005_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1610_85005_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 62 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.