Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Light wood credenza with tassel-like hardware, shaped front, and cabriole legs. Elm veneers with two adjustable shelves and a ventilated back panel for media use.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Curvy and couture, the swanky Draped Credenza has a fashion flair with its tassel-like hardware, shaped front and apron and delicate cabriole legs. Crafted of Elm Veneers in a light wood finish, the piece has two sets of doors with one adjustable shelf behind each pair of doors. The ventilated back panel accommodates media usage.
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 156.20 |
| Carton Width | 58.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 15.75 |
| Distressing | No |
| Height | 36.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Elm Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 54.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 123.2 |
| Image Role Data | {“638_85191abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85191_Draped_Credenza”:[“Room Image 1″],”638_85191silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85191top”:[“Top Silo Image 1” |
| Weight | 123.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 54.5 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.