Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Demilune chest in silver-leafed oak veneers with round twist hardware. Two doors open to a cream interior with one adjustable shelf.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Classy, tasteful and understated, the Deserie Chest is in a timeless demilune shape, crafted of Oak Veneers with a silver leaf finish and silver-colored round twist hardware. Behind the doors is one adjustable shelf and a cream interior.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Base Panel Opening | 22.5W x 14.25D x 13.75H |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 121.00 |
| Carton Width | 40.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Silver Leaf |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 22.5W x 13D x 13.75H |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 22.5W x 13D x .75TH |
| Weight | 88 |
| Image Role Data | {“628_85656_95_room”:[“Room Image 1″],”628_85656_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85656_95_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85656_95_top”:[“Top Silo |
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.