Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Mixed-media credenza in black walnut with metal and decorative glass, featuring a dark wood, cream and gold quatrefoil front. Four doors include adjustable shelving and a ventilated back for media.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Black Walnut Veneers, metal and glass blend together in a mixed media medley to create a look of refined organic elegance in the Classic Credenza. The earthy color palette combines dark wood, cream and gold in the quatrefoil pattern on the front, the hardware and the metal base. Four doors with decorative glass with one adjustable shelf behind each pair of doors. Ventilated back panel.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 268.40 |
| Carton Width | 74.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Black Walnut Veneer, Metal and Glass |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 228.8 |
| Image Role Data | {“638_85390_DKW_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85390_DKW_room”:[“Room Image 1″],”638_85390_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85390_DKW_top”:[“Top Silo |
| Weight | 228.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 70 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.