Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Oak veneer chest in an earthy gray finish with copper-tone accents and pulls. Two soft-close doors hide an adjustable shelf and a ventilated back for media use.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Breck Chest exudes laid-back luxury with its marriage of an earthy gray finish over Oak Veneers with copper-colored metal accents. The copper finish adorns delicate pull hardware, stretchers and ferrules. Two doors with soft close hinges have one adjustable shelf behind, and a ventilated back panel makes this piece media-ready.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 181.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin with Copper |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 161.16 |
| Image Role Data | {“638_85392_GRY_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85392_GRY_room”:[“Room Image 1″],”638_85392_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85392_GRY_top”:[“Top Silo |
| Weight | 161.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.