Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Compact 15.5 in. round accent table crafted from resin with a white quartz top, raised leaf motif, and a brushed gold base.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Serene and elegant in a white and gold color scheme, the Be-Leaf In Me Accent Table has a compact 15 ½ x 15 ½ round shape. Crafted of Resin and Quartz, the table has a white finish over a raised leaf motif, a Quartz top and a brushed gold base.
| Carton Height | 29.75 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 54.56 |
| Carton Width | 19.50 |
| Depth | 15.50 |
| Distressing | No |
| Height | 25.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Resin and Quartz |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 15.50 |
| Weight | 44.4 |
| Image Role Data | {“628_50101_02_room”:[“Room Image 1″],”628_50101_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50101_02_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 44.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 15.5 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.