Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Credenza in linen-wrapped maple veneers with a silver leaf champagne finish and textured metal bar pulls. Four doors conceal a taupe-gray interior with three adjustable shelves.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Set a champagne-and-roses mood for everyday spaces with the alluring Amberly Credenza, crafted of Maple Veneers wrapped in linen and covered with silver leaf in a champagne finish. The interior is finished in a tasteful taupe-gray paint, and a textured metal bar pull in a champaign finish adds a final classy touch. Four doors with one adjustable shelf behind the pair of center doors and one adjustable shelf behind each right and left side door.
| Four doorsOne adjustable shelf behind pair of center doorsOne adjustable shelf behind each right and left side doorFinish: Silver leaf in champagne finish over linen. The interior is finished in a taupe, gray paint.Hardware: Textured metal bar pull hardwa | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 46.00 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 281.60 |
| Carton Width | 79.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | No |
| Height | 42.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple Veneers, Silver Leaf and Linen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 75.25 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 222.2 |
| Image Role Data | {“638_85555_95_room”:[“Room Image 1″],”638_85555_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85555_95_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”638_85555_95_top”:[“Top Silo |
| Weight | 222.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 75.25 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.