Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Walnut veneer credenza with a timeless marquetry pattern and medium wood finish. Four doors with adjustable shelves and a ventilated back panel support media storage.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Warm and welcoming and crafted of Walnut Veneers with a timeless marquetry pattern, the Alpine Four-Door Credenza has 4 doors with one adjustable shelf behind each pair of doors. Media-ready, the credenza has a ventilated back panel.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 32.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 242.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Walnut Veneers |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 78.25 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 209 |
| Image Role Data | {“638_85520_85_room”:[“Room Image 1″],”638_85520_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85520_85_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”638_85520_85_top”:[“Top Silo |
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 78.25 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.