Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
24″ (61 cm) Living Room La Grange Prause Gate Leg Round Table incorporating Pecky Hickory Veneer and Solid-Wood Edge Top to enhance its visual appeal.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With chic curvy legs and a chunky base, the Prause Gate Leg Table is reminiscent of European antiques brought to this country by immigrants during the time of America’s westward expansion. This character-filled piece is also practical. Put the drop leaves down for a snug fit next to the sofa, but raise them up to use this piece for an extra table top or serving surface. Finished in the dreamy Blue Bonnet, a soft blue accent finish with a rubbed patina and distressing.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 29.00 |
| Carton Length | 15.25 |
| Carton Weight | 36.30 |
| Carton Width | 28.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneer and Solid-Wood Edge Top |
| Style | Traditional/Formal |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning, graver, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 19.8 |
| Image Role Data | {“6960_50006_45_detail”:[“Detail Image 1″],”6960_50006_45_room”:[“Room Image 1″],”6960_50006_45_room2”:[“Room Image 2″],”6960_55482_80_80110_89_50006_45_room”:[“Room Image 3”],”6960_50006_45_ |
| Weight | 19.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | La Grange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.