Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
44″ (111.8 cm) Living Room La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest enriched by Pecky Hickory Veneer design elements, making it a distinctive interior accent.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rustic, romantic and rooted in authentic American character, the Lockhart Accent Chest exudes character with carved drawer fronts punctuated by a circle motif in the center of the case and the charming Blue Bonnet soft blue accent finish with a rubbed patina. Crafted of Pecky Hickory Veneers, the Lockhart has 3 roomy drawers.
| Storage | Yes |
|---|
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Alternate Finish Items | 6960-50007-80 |
| Carton Height | 38.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 148.50 |
| Carton Width | 48.25 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 38.5W x 12.75D x 5.25H |
| Drawer Handle Finish | Metal |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneer |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 44.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning, graver, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 119.9 |
| Image Role Data | {“6960_50007_45_detail”:[“Detail Image 1″],”6960_50007_45_room”:[“Room Image 1″],”6960_50007_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6960_50007_45_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 119.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 44 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | La Grange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.