Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
22″ (55.9 cm) Living Room Commerce and Market Spindle Accent Table highlighted with Oak Solids and Oak Veneers, bringing a subtle decorative character.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a vintage design with a nostalgic bobbin base, the Spindle Accent Table is 22 inches round and crafted of Oak Solids and Veneers in a natural medium finish.
| Carton Height | 8.25 |
|---|---|
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 34.17 |
| Carton Width | 25.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Solids and Oak Veneers |
| Style | Transitional |
| Top Clearance | 23.5 |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 22W x 22D x 1TH |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Tongue and Groove |
| Weight | 27.56 |
| Image Role Data | {“7228_80224_89_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80224_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_80224_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80224_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 27.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.