Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Oval accent table in Mappa Burl with a removable serving tray and brass-capped legs. Features two shelves for convenient living room storage.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Extend hospitality in style with the lovely oval accent table with a removable serving tray on the top. Crafted of Mappa Burl with decorative veneers, the piece has 2 shelves and brass end caps on the legs.
| Carton Height | 28.25 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 50.00 |
| Carton Width | 31.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mappa Burl Veneer |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Table Shape | Oval |
| Top Load Capacity | 70 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 33.07 |
| Image Role Data | {“HF50050590_11_05”:[“Room Image 1″],”RC185_089_500_50_590_room”:[“Room Image 2″],”SS195_03_083_805_REC_500_50_590_room”:[“Room Image 3″],”500_50_590_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle” |
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 28 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 500-50 & Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.