Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
17″ (43.2 cm) Living Room Commerce and Market Ferrous Accent Table incorporating Resin design elements to enhance its visual appeal.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a ribbed design and bronze-colored finish with highs and lows and textured feet, the Ferrous Accent Table has the appearance of a forged metal piece. At 17 inches round, it has a convenient compact footprint.
| Carton Height | 28.00 |
|---|---|
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 44.09 |
| Carton Width | 19.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.75 |
| Material Description | Resin |
| Style | Transitional |
| Top Clearance | 22.75 |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 16.75W x 16.75D x 2TH |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 17.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 35.27 |
| Image Role Data | {“7228_80210_89_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80210_89_room”:[“Room Image 1″],”SS637_03_070_7228_80210_89_room”:[“Room Image 2″],”CC469_SW_089_7228_80210_89_room”:[“Room Image 3”],”7228_80 |
| Weight | 35.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 24.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Transitional |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.