Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Side table in white oak veneers with a warm Sorrel finish and metal base accents. Chunky, angular silhouette brings a modern twist to casual spaces.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Chunky, angular and chic, the Chapman Side Table is casual with a modern twist, crafted of White Oak Veneers in a warm brown Sorrel finish and accents with metal in the base.
| Alternate Finish Items | 6033-50004-99 |
|---|---|
| Carton Height | 29.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 51.26 |
| Carton Width | 23.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 28.38 |
| Image Role Data | {“6033_80111_99_50004_85_CH7114_036_063_067_room”:[“Room Image 1″],”6033_80111_50004_80116_85_room”:[“Room Image 2″],”6033_80210_99_50004_85_75906_85_CH7113_010_007_CH1628_room”:[“Room Image |
| Weight | 28.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.