Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
Urn-inspired resin accent table with a black distressed rub-through finish and a round, ribbed form. Measures 20 in. W x 20 in. D.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In an urn-inspired design, the Big Sky Spot Table is crafted of resin and finished in a black distressed finish with rub-through. With a round shape and ribbed accents, the space-efficient footprint of this vintage table is only 20” W x 20” D.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6700-50003-02 |
| Best Seller | No |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Resin |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Rub-through |
| Carton Height | 30.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 94.80 |
| Carton Width | 24.00 |
| Weight | 77.16 |
| Image Role Data | {“6700_50003_97_room”:[“Room Image 1″],”6700_55490_80_310_313_98_50003_97_90008_99_room”:[“Room Image 2″],”6700_50003_97_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_50003_97_top”:[“Top S |
| Weight | 77.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.