Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
Urn-inspired resin accent table finished in Avalanche with a round, ribbed form. Measures 20 in. W x 20 in. D.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In an urn-inspired design, the Tahoe Spot table is crafted of resin and finished in Avalanche, a color recalling the blankets of snow that feed the streams and rivers of America’s Western landscapes. With a round shape and ribbed accents, the compact footprint of this stylish table is only 20” W x 20” D.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6700-50003-97 |
| Carton Height | 29.50 |
| Carton Length | 25.75 |
| Carton Weight | 118.80 |
| Carton Width | 25.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Resin |
| Sales Panel | HF-6700-AVALANCHE-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 20.00 |
| Weight | 95.92 |
| Image Role Data | {“6700_55484_50005_003_02_CC585_085_SS637_03_089_room”:[“Room Image 1″],”6700_55484_50005_003_02_CC585_085_SS637_03_089_room2”:[“Room Image 2″],”6700_50003_02_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 95.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.