Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
78″ (198.1 cm) Home Entertainment Vineyard Row Entertainment Credenza highlighted with Pecky Hickory Veneers and Metal, bringing a subtle decorative character.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Capture the essence of the Napa Valley feeling with the Vineyard Row Entertainment Credenza. Combining Pecky Hickory Veneers with visible knots and rustic hammered metal accents, it is finished in the light-and-airy Sonoma hue. The credenza features 4 doors with soft-close hinges and magnetic catches, two adjustable wood shelves behind each pair of doors and a ventilated back panel and wire management behind each pair of doors. Accommodates up to a 75-inch TV.
| Four doors with soft close hinges and magnetic catchesTwo adjustable wood shelves behind each pair of doorsVentilated back panel and wire management behind each pair of doorsRustic, hammered metal accentsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 37W x 15.125D x 7.5H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 37W x 15.125D x 8.5H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 40.25 |
| Carton Length | 24.25 |
| Carton Weight | 269.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Clearance | 3 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 37W x 17D x 26.5H |
| Left and Right Cabinet Opening | 37W x 17D x 26.5H |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Metal |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 37W x 15.125D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 247 |
| Image Role Data | {“6952_55478_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_80310_80_55478_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_55478_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_55478_80_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo |
| Weight | 247 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.