Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Entertainment console with four diamond-reeded doors, soft-close hinges, and touch latches in light Driftwood. Ventilated storage with adjustable shelves and a 3-plug outlet; supports up to an 80 in. TV.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by laid-back California coast, the Surfrider Entertainment Console exudes character with four diamond-motif reeded front doors with soft-close hinges and touch latches. Crafted of Pecan Veneers with a Solid Wood edge top, the console has one adjustable vented wood shelf behind each pair of doors, a ventilated back panel and one 3-plug electrical outlet. The light natural finish is Driftwood, featuring distressing including sandblasting and bleaching.
| Power | Yes |
|---|
| Four diamond motif resin front doors with soft-close hinges and touch latchesOne adjustable vented wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panelOne three-plug electrical outletFinish: Driftwood: a light, natural finishDistressed Finished: Sand | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6015-55480-89 |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 248.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin and Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 215 |
| Image Role Data | {“6015_55480_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_55480_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6015_55480_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.