Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
Oak veneer media credenza in a soft blue finish with an oversized scallop motif and soft-close, push-latch doors. Adjustable shelving, a vented back and a 3-plug outlet; fits up to a 65 in. TV.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Brilliant in a soft blue finish with wood grain showing through and a subtle, oversized scallop motif on the door fronts, the Round Valley Entertainment Credenza sets the tone for a beautiful room. Accommodating up to a 65-inch TV, the credenza has 3 doors with soft-close hinges and push latches, two adjustable shelves behind the pair of left doors and one adjustable shelf behind the right side door. Vented back panel and 3-plug electrical outlet included.
| Power | Yes |
|---|
| Three doors with soft-close hinges and push latchesTwo adjustable shelves behind pair of left doorsOne adjustable shelf behind right side doorVented back panelPower supplyBlack painted interiorFinish: Blue finish with wood grain showing through with a bla | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 40.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 321.87 |
| Carton Width | 68.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Door Count | 3 |
| Drawer Dimensions | 14.75W x 11.5D x 3.5H |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Max TV Size | 65″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 3 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 64.00 |
| Weight | 282.19 |
| Image Role Data | {“628_55052_45_50016_00_room”:[“Room Image 1″],”628_55052_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55052_45_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_55052_45_top”:[ |
| Weight | 282.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.