Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Champagne-finish entertainment console with medallion door fronts, pewter teardrop pulls and base. Soft-close doors conceal adjustable shelving; ventilated back and power; supports up to a 75 in. TV.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Serene and shimmering in a palette of silver and champagne, the Nolita Four-Door Entertainment Console is a class act for any space. Crafted of Maple Veneers, resin and metal, the console has a champagne finish with side-by-side medallion-like inserts and metal teardrop pulls in a pewter finish, along with a pewter base. The four doors have soft-close hinges, and there’s one adjustable shelf behind each pair of doors, along with a ventilated back panel and a power supply. Accommodates up to a 75-inch TV.
| Power | Yes |
|---|
| Levelers | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 36.75W x 12D x 10.75H |
| Alternate Finish Items | 628-55034-98 |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 37.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 249.00 |
| Carton Width | 80.00 |
| Clearance | 6.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 33.50 |
| Left and Right Base Panel Opening | 35.75W x 12D x 12.5H |
| Left and Right Cabinet Opening | 35.75W x 12D x 23.5H |
| Material Description | Maple Veneers, Resin and Metal |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 76.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 36.75W x 12D x .75TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 216 |
| Image Role Data | {“628_55034_15_5751_80110_80_room”:[“Room Image 1″],”628_55034_15_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55034_15_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_55034_15_t |
| Weight | 216 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 76 × 33.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.